Crossfit: Uzmanlaşma Olmadan

Crossfit: Uzmanlaşma Olmadan

By In Crossfit On 10 Haziran 2017


Crossfit’in kurucusu Greg Glassman, “uzmanlığımız, uzmanlaşma olmamasıdır” derken, crossfit antrenmanlarının belli bir kas grubuna yönelik olmadığının da altını çizmiştir. Disiplinler bütünüdür; pek çok şeyi bünyesinde barındıran bir çalışmayı kapsar. Düşünüldüğü kadar kolay olmadığı gibi, yeterince hazır olmayanlar için oldukça zordur. Bu nedenle crossfit antrenmanlarına zamana karşı yapılan egzersizler gözüyle bakılabilir.

Dinlenmeye çok az süre ayrılan, birinin ardından diğerinin geldiği egzersizler bütünü, genel olarak bireyi olabildiğince zorlamayı ve dayanıklı hale getirmeyi hedefler. Genel CrossFit egzersizi bütün vücudu hedef alır ve itme, çekme, koşma, kürek çekme ve çömelme hareketlerini kapsar. Peki neden yapılır crossfit ve neden belli bir uzmanlaşmayı içermez? Öncelikle kısa süreli egzersizler olduğu için kısa sürede çok daha fazla çalışma yapmış olur sporcu. Spordan kolayca kaçan ve sıkıcı bulanlar için bu zamanlama ve kısa sürede gözle görülür değişimler büyük avantajdır. Evde bile, aletler olmadan uygulanabilmesi bir başka çekici özelliğidir. Ancak uzmanlar yine de ne olursa olsun bu konuda eğitimli biriyle çalışmayı önermektedirler.

Sağlıklı ve yoğun egzersiz programını seven herkes için crossfit daima tercih edilen bir alan haline gelir.

Ancak sağlık açısından yeterli olmayanlar ya da belli bir sakatlık durumu yaşamış kişilere önerilmediğinin de altını çizmek gerekir. Belli bir uzmanlaşma gerektirmemesi ise, pek çok egzersizi içermesinden kaynaklanır.

Esnekliğin, kuvvet devamlılığının ve patlayıcı kuvvetin gelişmesini hedefleyen bir antrenman olduğunu söylersek, zaten neden belli bir kas grubunu geliştirmeyi ve uzmanlığı hedeflemediği açıklığa kavuşmuş olur.
Crossfit bütün vücudu hedef alır ve itme, çekme, koşma, kürek çekme ve çömelme hareketlerini kapsar. Kalp ve damar sisteminin gelişmesini sağlar ve dinlenme sürelerinin azlığı; aynı şekilde antrenman süresinin 20 dk kadar olması onu içerdiği aktivitelerle birlikte cazip kılıyor. İçerdiği güç çalışmaları nedeniyle erkeklere yönelik gibi görünse de, kadınlar tarafından, özellikle Amerika’da oldukça rağbet gören bir çalışmadır crossfit. Bu alanı tercih edenlerin ortak söylemi, eğlenceli oluşudur. Bu kadar zorlayıcı bir antrenmanın nasıl eğlenceli hale geldiği ise bu işi yapanlar tarafından bilinmektedir. O nedenle özel bir sağlık sorunu yok ise, hemen herkesin özellikle de spora ve sağlıklı yaşama meraklı olanların tercih edebileceği bir türdür.